Top banner

MCCS Sports Result 2019-2020 A-Zone

Ball Badminton Boys Doubles Junior Runner
singles senior Runner
Doubles senior Winner
singles SuperSr. Runner
Doubles SuperSr. Runner
Girls Doubles Junior Runner
singles senior Winner
Doubles senior Winner
singles supersr. Winner
Doubles supersr. Winner
Football Junior Winner    
Senior Winner    
Super senior Winner    
Volleyball Junior Winner    
Senior winner    
Super Senior Winner    
Basketball Boys Junior Winner  
Senior Runner  
Super Senior Winner  
Girls Junior Runner  
Senior Winner  
Ball Badminton Senior Winner  
Boys Senior Winner  
Girls Senior Winner    
Handball Junior Runner    
Senior Runner    
Super Senior Winner    
Hockey Junior Runner    
Senior Runner    

Division Tournament Results 2019-2020  
Ball Badminton Girls singles senior Runner
Doubles senior Winner
singles SuperSr. Runner
Doubles SuperSr. Winner
Football Senior Winner  
Basketball Junior Runner  

State Level Representation

Badminton Girls Doubles Super Sr 3rd place
Football Senior Participation    

State Tamil Nadu Representation

Basketball Dilipkumar 12F2
Football Harish 11F1
Table Tennis Tharun Karthikeyan
Swimming S.Karthikeyan  
Cricket U.Rahul  

National Representation

Football Surya Represented TN
BadmintonM.S.MadhumaithaRepresented TN
BadmintonV.G.HarneeRepresented TN
Kung FuSam Joshua1 Gold & 1 Silver
Kung FukarthikeyanBronze

Teachers participation

SBOA Teachers Volleyball TournamentWinner
Don Bosco Teachers Badminton TournamentWinner

A-ZONE TOURNAMENT RESULTS – 2018 - 2019

Ball Badminton Girls Under – 14 Winner
Girls Under – 17 Winner
Boys Under – 17 Winner
Badminton Girls Under – 17 (Singles & Doubles) Winner
Girls Under – 19 (Singles & Doubles) Winner
Boys Under – 19 (Singles & Doubles) Winner
Basketball Girls Under – 19 Runner
Boys Under – 17 Winner
Football Boys Under – 14 Winner
Boys Under – 19 Winner
Handball Boys Under – 17 Winner
Boys Under – 19 Winner
Boys Under – 14 Runner
Volleyball Boys Under – 14 Winner
Boys Under – 19 Winner
Girls Under – 17 Runner

DISTRICT TOURNAMENT RESULTS 2018 – 2019

Badminton Girls Under – 17 (Singles & Doubles) Winner
Girls Under – 19 (Singles & Doubles) Winner
Boys Under – 19 (Singles & Doubles) Winner
Basketball Boys Under 17 Runner
Boxing    
Football Boys Under – 14 Runner
Boys Under – 19 Winner
Handball Under – 17 Runner
Volleyball Under – 19 Runner
Beach Volleyball Under – 19 Runner
Taekwondo Individual boys Gold
U-19 Bronze
Skating Boys U-19 2 Bronze Silver

DIVISION TOURNAMENT RESULTS 2018 - 2019

Badminton Girls Under – 17 (Singles & Doubles) Winner
Girls Under – 19 (Singles & Doubles) Winner
Boys Under – 19 (Singles & Doubles) Runner
Football Boys Under 19 winner

STATE TOURNAMENT RESULTS 2018 – 2019

Badminton Girls Under – 19 (Singles & Doubles) 4th Position
Girls Under – 17 (Singles) Quarter Finalist
Girls Under – 17 (Doubles) Runner
Boys Under – 19 (Singles) Participated
Football Boys Under 19 Participated
Skating Boys Under 19 Yogha sahar Bronze

OPEN TOURNAMENT RESULTS – 2018 - 2019

Badminton

Guruvila Jacob Boys Under-19 Singles & DoublesRunner
Guruvila Jacob Girls Under-19 Singles & Doubles Winner
Guruvila Jacob Girls Under-17 SinglesRunner
Guruvila Jacob Girls Under-17 DoublesWinner
SDAT Girls Team Winner
District Open level GirlsWinner
YMCA Buck Boys Under-19Winner
YMCA Girls Under-19 Winner
Sports India Tournament Boys Under-19 SinglesWinner
Sports India Tournament Girls Under-17 SinglesWinner
Chennai District Association Girls Under-15 DoublesRunner
Smash Bounces Girls Under – 19 (Singles & Doubles)Winner
Chennai District Shuttle MastersWinner
Girls Under-15 (Singles &Doubles)
Sparism Sub Juniors Girls Under-15 SinglesRunner
Don Bosco Tournament Girls Under – 19 (Singles & Doubles)Winner
Jain College Inter School Tournament
Girls Under-17 DoublesWinner

Basketball

N.S.N SchoolRunner
ICP Inter school TournamentWinner
S.A. Engineering College Tournament3rd Place
Amith CollegeWinner

Kung-Fu

N.Abdul rahmanState levelGold
A.M.Mukesh AlwaState levelSilver
A.Physon princeState levelBronze

Chess – Gurulakshmi.K

International Fide Rating TournamentWinner
District levelRunner
Madras Christian College Chess CompetitionWinner

Karate

All India Open categoryArunitha.A-7S 2nd Place
South Indian TournamentJoshua - 8E Kumtti event 1st place - Katta event 2nd place

Silambam

NalanState level1st Place

Table Tennis – S.Tharun – 8S

State Ranking 2 Gold
3 Silver
4 Bronze
National Ranking1 Silver
4 Bronze

SGFI TAMILNADU REPRESENTATION

B.Rubalakshmi12SF3Badminton 
Jonathan Prince11S1CricketJammu & Kashmir
Yohasagar12DSkatingBelgham
S.Tharun8STable Tennis 
Gifta11SF3CricketAndra pradesh