sports and games_01

A-ZONE TOURNAMENT RESULTS 2018 – 2019

 

Game Team Result
Ball Badminton Girls Under – 14       –         Girls Under- 17       –       Boys Under – 17 Winner
Badminton Girls Under – 17(Singles and Doubles)  Girls Under – 19 (Singles and Doubles) Boys Under – 19 (Singles and Doubles)  Winner
Basket Ball Girls Under – 19
Boys Under – 17
Runner
Winner
Foot Ball Boys Under – 14      –       Boys Under – 19 Winner
Hand Ball Boys Under – 17   –         Boys Under – 19       –          Boys Under – 14
Boys Under – 14
Winner
Runner
Volley Ball Boys Under – 14 – Boys Under – 19
Girls Under – 17
Winner
Runner

 

STATE TOURNAMENTS RESULTS 2018-2019

 

Game Team Result
Badminton Girls Under – 17(Singles )
Girls Under – 19 (Singles and Doubles)
Boys Under – 19 (Singles )
Girls Under – 17(Doubles)
Quarter Finalist
4th Position
Participated
Runner
Foot Ball Boys Under – 19 Participated
Skating Boys Under – 19 Yogha Sahar Bronze

OPEN TOURNAMENT RESULTS – 2018 – 2019

Game Team Result
Badminton Guruvila Jacob Boys Under-19 Singles & Doubles ,Guruvila Jacob Girls Under-17 Singles
Chennai District Association Girls Under-15 Doubles ,Guruvila Jacob Girls Under-19 Singles & Doubles,Guruvila Jacob Girls Under-17 Doubles,SDAT Girls Team,District Open level Girls,YMCA Buck Boys Under-19,YMCA Girls Under-19 ,Sports India Tournament Boys Under-19 Singles,Sports India Tournament Girls Under-17 Singles
Smash Bounces Girls Under – 19 (Singles & Doubles),
Chennai District Shuttle Masters,Girls Under-15 (Singles &Doubles),
Sparism Sub Juniors Girls Under-15 Singles
Don Bosco Tournament Girls Under – 19 (Singles & Doubles)
Jain College Inter School Tournament,Girls Under-17 Doubles
Runner
Winner
Basketball ICP Inter school Tournament,  Amith College Winner
Kung-Fu N.Abdul Rahman
A.M.Mukesh Alwa
A.Physon Prince
Gold
Silver
Bronze

School Game Federation of India  2018-2019

 

Game Student Venue
Badminton  B.Rubalakshmi  Gujarat
 Cricket  Jonathan Prince  Jammu & Kashmir
 Skating  Yohasagar  Belgham
 Table Tennis  S.Tharun  Andra pradesh
 Basketball Dilipkumar  Delhi

 Individual Events

Game Team Result Student
Chess  International Fide Rating Tournament
District level
Madras Christian College Chess Competition
Winner
Runner
Winner
Gurulakshmi.k
Karate  All India Open category 2nd Place Arunitha.A
Karate  South Indian Tournament  Kumtti event  1st place  Katta event      2nd place  Joshua
Silambam  State level    1st place  Nalan
Table Tennis  State level   2 Gold
3 Silver
4 Bronze
S.Tharun
 Table Tennis  National Ranking   1 Silver
4 Bronze
S.Tharun

THE 1ST ASIA PACIFIC ITF TAEKWON – DO CHAMPIONSHIP – MALAYSIA

Game Team Result Student Gallery
Taekwon-Do  International Tournament Gold S.Dhanush Narayanan Tawkwondo